emtaha.com

Elon Musk’ın X Corp. şirketi sosyal medya reklam ajansı tarafından açılan ticari marka davasıyla karşı karşıya

Ticari marka avukatının yaptığı yorumlara göre, Elon Musk bu yaz Twitter’ı X olarak yeniden markaladığında , çeşitli endüstrilerde “X” harfini ve markasını kapsayan yaklaşık 900 aktif ABD ticari marka tescili olduğundan yeni şirketin ticari marka davalarıyla karşı karşıya kalabileceğine dair endişeler vardı Josh Gerben o sırada basına konuşuyordu. Artık firması, X’e ticari markası nedeniyle dava açacak ilk müşteriyi temsil ediyor – Florida merkezli bir sosyal medya reklam ajansı olan X Social Media , müşterileri Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda kendilerini pazarlama fırsatlarıyla buluşturuyor.

ABD’nin Florida Orta Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayet, ilk olarak Bloomberg Law tarafından bildirildi X Social Media, LLC’nin “en azından 2016’nın başlarından bu yana ticarette X Sosyal Medya Markasını sürekli kullandığını” ve sosyal medya reklamlarıyla ilişkilendirilen ayırt edici bir “X” işaretinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere pazar farkındalığına önemli ölçüde yatırım yaptığını belirtiyor. Hizmetler.

Değeri ne olursa olsun, X Sosyal Medyasının “X”i Musk’ın “X”ine hiç benzemiyor – aslında bu, “X”in kendine özgü kolları ve bacaklarının bir çift teraziyi tuttuğu bir insan figürü olan bir görüntü. Şirketin hukuk sektöründeki müşterilere hizmet verme konusundaki uzmanlığını belirtmek için kullandığı sembol. 

Bununla birlikte şikayet, Twitter’ın “X” olarak yeniden markalanmasının kendi markasını ihlal ettiğini ve ” markayı sosyal medya, iş verileri, tanıtım ve reklam, iş danışmanlığı, pazar araştırma hizmetleri ve reklamcılıkla bağlantılı olarak tescil ettirmeye yönelik son girişimin” olduğunu ileri sürüyor. hizmetleri…bu eylemi gerektiriyor” çünkü X Sosyal Medya’ya “telafi edilemez ciddi zarara” neden oluyor .

Buna ek olarak şikayet, Twitter’ın X olarak yeniden markalanması etrafında oluşturulan pazarlama ve farkındalığın, Musk’ın şirketi bir “her şey uygulamasına” dönüştürme vizyonunun tüketicilerde kafa karışıklığına yol açtığını, çünkü insanların X Sosyal Medya’nın reklam hizmetlerinin kötüye kullanıldığına inanabileceğini iddia ediyor. X tarafından sunulmaktadır veya X ile ilişkilidir.

Google, X Corp.’un Wikipedia girişini en iyi sonuç olarak gösterdiğinden, X Sosyal Medya artık kendi adına yönelik arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer alıyor.

Dava aynı zamanda X Corp.’un birçok ticari marka başvurusunun, iş verileri analizi de dahil olmak üzere X Sosyal Medya’nın sunduğuna benzer hizmetler için olduğunu ortaya koyuyor; promosyon hizmetleri; iş danışmanlığı ve bilgi hizmetleri; ve iş, tüketici ve pazar araştırması.

X Social Media, davası öncesinde Ağustos ayında X Corp.’a bir durdurma ve vazgeçme mektubu gönderdi ancak şirket, markayı kullanmayı bırakmayı reddetti.

X Sosyal Medya davası, mahkemenin X Corp.’un reklam ve pazarlama materyallerinde “X” işaretini kullanmasını ve tüketicilerin kafa karışıklığını giderecek düzeltici reklamlar yayınlamasını durdurmasını istiyor; X Sosyal Medya da tazminat istiyor.

Her ne kadar X Sosyal Medya’nın durumu Musk’un X Corp.’unu hedef alan ilk şirketlerden biri olsa da bu son olmayabilir. Gerben daha önce bu markanın yüzlerce şirket tarafından kullanıldığı konusunda uyarmış ve Reuters’e Twitter’ın X marka değişikliği nedeniyle birileri tarafından dava edilme ihtimalinin “%100” olduğunu söylemişti .

Bloomberg’in raporuna göre X, davayla sonuçlanan ilk büyük teknoloji markası değil . Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması, bir VR şirketi, blockchain grubu ve yazılım şirketi de dahil olmak üzere çok sayıda davaya tanık oldu. Bu arada Block, Square’den yeniden markalaştıktan sonra vergi hazırlama hizmeti H&R Block ile anlaştı.

X Corp., paketle ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi ve yalnızca otomatik yanıt e-postasını gönderdi: “Şu anda meşgul, lütfen daha sonra tekrar kontrol edin.”